Kaszel

Z biologicznego punktu widzenia jest to wyłącznie proces naprawczy, będący skutkiem wcześniejszych zmian na poziomie komórkowym.

Kaszel ściśle wiąże się z terytorium powietrznym, czyli dotyczy sytuacji, w których musimy dzielić z kimś tą samą przestrzeń powietrzną.
Jeśli więc oddychamy z kimś tym samym powietrzem i jednocześnie odczuwamy brak swobody, brak swojej przestrzeni, brak możliwości wyrażenia się, lęk a nawet złość – zaczynamy się dusić.
Dusimy się, bo nie możemy swobodnie oddychać.

Biologicznym sposobem na zwiększenie dopływu powietrza do pęcherzyków płucnych będzie więc poszerzenie przekroju oskrzeli. Będzie to możliwe dzięki powstaniu mikroubytków (mikroowrzodzeń) błony śluzowej oskrzeli.
(Im cieńsza śluzówka oskrzeli, tym większa ich średnica i tym samym możemy sprawniej oddychać).
Mechanizm podobny jak w przypadku kataru

Na tym etapie zmian nie odczuwamy zwykle żadnych dolegliwości. Ma miejsce wyłącznie nieodczuwalna zmniejszona wrażliwość błony śluzowej oskrzeli.

Gdy dojdzie do zakończenia konfliktu (rozwiązania), rozpoczyna się proces regeneracji, a więc odbudowa komórek błony śluzowej oskrzeli.  Powstaje wówczas obrzęk wokół ubytków, a także śluz który służy do ich wypełniania. Odczuwamy wówczas drapanie w gardle, co wymusza odruch kaszlowy.
Nadmiar śluzu zostaje wydalany na zewnątrz wraz z kaszlem. Zatem kaszel jest wyłącznie mechanizmem usuwania z organizmu nadmiaru masy naprawczej, jaką jest śluz (flegma).

Kiedy odczuwamy dyskomfort na terytorium powietrznym, który może doprowadzić do opisanych wyżej zmian biologicznych?

  • odczucie zagrożenia na terytorium,
  • odczucie strachu na terytorium i obawy o terytorium,
  • kłótnie na terytorium,
  • odczucie obawy o utratę terytorium,
  • odczucie „co ludzie powiedzą”,
  • odczucie „mam już tego dość”.

Terytorium to nasz dom, nasze miejsce pracy, osiedle, szkoła, przedszkole, nasze miasto, nasz kraj, planeta itd.

Opisany wyżej proces zmian w obrębie błony śluzowej oskrzeli wiąże się tak zwanym kaszlem mokrym.

Nieco inny mechanizm ma miejsce w przypadku kaszlu suchego, któremu nie towarzyszą żadne zmiany nabłonka oskrzeli.
W korze mózgowej po prawej stronie umiejscowiony jest ośrodek sterowania motoryką mięśni oskrzeli i krtani. Dzięki niemu możemy wprawiać w ruch mięśnie odpowiedzialne za wydobywanie się głosu i wdychanie powietrza. Gdy nagle przeżyjemy konflikt silnego strachu / przerażenia lub gdy czujemy się nagle zaatakowani, nasz automatyczny mózg osłabi wspomniane wyżej mięśnie, uniemożliwiając nam wydanie z siebie głosu.
Jest to mechanizm, który w naturalnym środowisku uratowałby nam życie.
Wyobraź sobie sytuację, gdy słabsze zwierzę znajdzie się na terytorium silniejszego drapieżnika. Żeby nie być zauważonym, a tym samym zaatakowanym, musi być całkowicie niezauważalne i niesłyszalne. Zatem, jeśli nie wyda z siebie żadnego dźwięku, będzie miało większą szansę na przeżycie.

Podobna sytuacja może przytrafić się nam ludziom.
Przykład: kobieta będąca sama w dużym domu usytuowanym na skraju lasu usłyszy późnym wieczorem jakieś szmery za oknem. W tym momencie dozna silnego konfliktu strachu, przerażenia. Jej automatyczny mózg w odpowiedzi na ta reakcję, osłabi motorykę mięśni odpowiedzialnych za mowę (wydawanie dźwięków). W ten sposób kobieta może stać się niezauważona przez potencjalnego drapieżnika (przestępcę).
Nasz mózg nie dba o nasze meble, biżuterię i samochód. Jego zadaniem jest wyłącznie przedłużenie nam życia. Zatem w chwili, gdy kobieta będzie zachowywała się bezszelestnie, istnieje szansa, że drapieżnik jej nie zauważy i tym samym nasza bohaterka nie padnie jego ofiarą.  

Gdy sytuacja zagrożenia ustąpi, rozpocznie się druga faza konfliktu – tzw. faza zdrowienia. Ponieważ w opisanym mechanizmie nie brała udziału błona śluzowa, nie ma też procesu naprawy z udziałem śluzu. Rekonwalescencja mięśni krtani i oskrzeli wiąże się natomiast na początku z okresowym obrzękiem ośrodka sterowania w mózgu i problemem z oddychaniem. Gdy specjalny biologiczny program naprawczy osiągnie punkt kulminacyjny, to podczas kryzysu epileptoidalnego ma miejsce charakterystyczny suchy kaszel. Jest on niezwykle męczący, drażniący, nie dający się pohamować. Jednak nie wiąże się z nim żaden proces odksztuszania flegmy.

Ten rodzaj konfliktu możemy przeżyć nie tylko w sytuacji odczucia fizycznego zagrożenia.
Może on również wystąpić w relacjach międzyludzkich, kiedy czujemy się zaatakowani słownie i czujemy się niemalże sparaliżowani.

Przykład: Kobieta doznała tego rodzaju konflikt w sytuacji, gdy jej szef (z powodu źle wykonanego przez nią zadania) nagle zaczął na nią krzyczeć i grozić zwolnieniem. Kobieta nie spodziewała się takiej reakcji szefa. Krzyk szefa sprawił, że czuła się faktycznie jak sparaliżowana. Nie mogła wydobyć z siebie głosu. Nie była w stanie nic powiedzieć na swoją obronę.
W jej mózgu pojawił się wyłącznie obraz silniejszego drapieżnika i obawa przed utratą pracy. W tym wypadku brak pracy oznacza brak środków do życia, a więc w rozumieniu biologicznym – śmierć.

Mówiąc o kaszlu należy pamiętać, że małe dzieci reagują podświadomie na wszystkie emocje przeżywane przez rodziców. Zatem, gdy zaczynają kaszleć nasze dzieci, weźmy pod lupę własne konflikty.  Dzieci mogą reagować zarówno na konflikty w przedszkolu jak i na kłótnie rodziców w domu.

Warto zauważyć, że w przypadku wyżej opisanych konfliktów, nie wszyscy reagujemy identycznie.

Z kaszlem wiążą się też inne dolegliwości, takie jak zapalenie oskrzeli, zapalenie tchawicy, zapalenie krtani, zapalenie płuc, astma i inne.

Duszności są związane zawsze ze strachem o …? I to trzeba ustalić. Np. “Chcę, a jednocześnie nie chcę krzyczeć, wołać o pomoc” (zapytać co się śniło) i też sprawdzić czy nie jest o podłożu astmatycznym.

Lęk przed utratą terytorium.
Pomyśl o sytuacjach kiedy boisz się, że stracisz terytorium, coś ważnego dla siebie.
Pomyśl kto Cię denerwuje, kto zabiera powietrze, z kim nie chcesz więcej dzielić tej przestrzeni.
Kto w Twoim otoczeniu “powinien zniknąć”?

kaszel mokry

Kaszel występujący w organizmie nie jest żadną chorobą jak się powszechnie sądzi,  jak zaczynają występować objawy kaszlu, to wiele osób myśli –  o właśnie zachorowałem i trzeba udać się do lekarza, bo mogę dostać np. zapalenia płuc i umrzeć.

Jest kilka rodzajów kaszlu w zależności od zaatakowanej tkanki, np. nabłonka płaskiego  krtani, czy oskrzeli i w każdym przypadku jest on potrzebny, dlatego że wspomaga procesy oczyszczania organizmu, a w żadnym razie jemu nie szkodzi. Generalnie kaszel dzielimy na mokry i suchy i dziś zajmę się mokrym przy którym obecna jest wydzielina, a zmiana taka może dotknąć oskrzeli lub krtani. Ośrodek sterowania krtani znajduje się w ośrodku rewirowym kory mózgowej po lewej stronie, wiec zmiana może dotknąć praworęczną kobietę, lub leworęcznego mężczyznę.

Na skutek konfliktu strachu, lub strachu z przerażeniem w fazie aktywnej następuje owrzodzenie nabłonka płaskiego krtani, czyli następuje poszerzenie średnicy krtani i nie występują przy tym żadne bolesne objawy.

Biologicznym sensem tej  zmiany jest zwiększenie wydajności dróg oddechowych, by przestraszona kobieta mogła łatwiej oddychać nie zwracając na siebie uwagi i to wszystko dzieje się w fazie aktywnej przy owrzodzeniu narządu.

Po rozwiązaniu konfliktu związanego ze strachem czy przerażeniem, następuje regeneracja, oczywiście na trzech płaszczyznach – duch, narząd, mózg, gdyż zawsze na tych trzech zmiany występują w każdej fazie konfliktu. Dziś omawiany jest kaszel, dlaczego występuje i z czym jest związany, więc objawy powyższe można znaleźć np. w 5 Biologicznych Prawach Natury.

Przy regeneracji nabłonka płaskiego krtani, gdzie problem mamy rozwiązany, więc nic nie potrzeba robić za wyjątkiem odpoczynku i nie stresowania się, dochodzi do nieprzyjemnych drapań, podrażnień krtani i to wywołuje kaszel. To odkaszlanie jest ważne, gdyż organizm pozbywa się  flegmy powstałej w odbudowie nabłonka, który w czasie aktywności ulegał martwicy, czy zaniku tkanki. Można wręcz powiedzieć, że kaszel jest niezbędny, by organizm się w pełni zregenerował. Błędne przekonanie ludzi, nie zrozumienie praw natury, powoduje strach, że dzieje się coś złego, zachorowaliśmy, trzeba przyjmować trucizny w postaci antybiotyków, bo przecież mogę się poważnie rozchorować. Tymczasem  trwają procesy naprawcze i nie trzeba im przeszkadzać.
Szukanie przyczyn kaszlu

W medycynie szkolnej nazwa tej zmiany, to zapalenie górnych dróg oddechowych.

Istnieje też zapalenie dolnych dróg oddechowych, jest to drugi rodzaj mokrego kaszlu związanego z nabłonkiem płaskim oskrzeli. Są one zbudowane z ektodermalnej tkanki takiej samej jak krtań i sterowane są z ośrodków rewirowych kory mózgowej. Ten który zawiaduje oskrzelami, znajduje się po prawej stronie, więc zmiana może dotknąć leworęcznej kobiety i praworęcznego mężczyzny na skutek konfliktu strach o terytorium, kiedy boi się on o swój teren czy obszar wpływu, coś co może stracić. Przy aktywacji konfliktu podobnie jak przy krtani, nie odczuwamy żadnych objawów w czasie owrzodzenia, czy ubytku tkanki, mimo tego że stan taki może trwać tygodniami i miesiącami, przecież nie wiedząc jak działa biologia, nie zdajemy sobie sprawy co się dzieje, nawet że w ogóle jesteśmy w sytuacji ciągłego stresu, a że mamy trochę gorsze samopoczucie, zimne ręce, bezsenność zwalamy na karb warunków zewnętrznych. Tylko im dłużej trwa ta faza, to po rozwiązaniu konfliktu intensywniejsze będą objawy i czas regeneracji, takie jak trwający tygodniami kaszel, osłabienie, bóle głowy i wtedy zaczynamy się martwić, zaczynamy chodzić do lekarza i na skutek zleconych badań często coś mogą znaleźć, co jest oczywiście nie groźne, co jest śladem sprzed wielu lat, zabliźniony guzek nie mający wpływu na nic. Trzeba wiedzieć, że każdy konflikt mały czy duży zostawia trwały ślad w mózgu i na narządzie, do pełnoletności możemy mieć kilkadziesiąt zmian, czyli tyle razy „chorowaliśmy”, bo to nieodzowne w procesie życia i ewolucji. Jakbyśmy się zamknęli w jaskini w górach na 10 lat i tylko medytowali i jedli kiełki roślin, to nie dopadnie nas zmiana, która może być potem następstwem kolejnych i kolejnych na skutek diagnoz i strachu przed nimi. Ale chyba nie o to chodzi, nie po to przyszliśmy na ten padół ziemski, by tak żyć.

Więc jeżeli udało nam się rozwiązać konflikt, trapiąca nas sytuacja powróciła do normy, następuje zapalny proces powrotu do zdrowia, wcześniej wrzodziejąca tkanka zostaje odbudowana, przy udziale wirusów.

Medycyna szkolna ten stan, tę odbudowę, czy regenerację nazywa zapaleniem oskrzeli, a przy intensywniejszych procesach, zapaleniem płuc, które jest przecież fazą naprawczą, mamy już z górki, sprawa jest przecież załatwiona i organizm dochodzi do siebie. Oczywiście jak w aktywności byliśmy 3 dni, to nawet nie odczujemy zmian, bo kaszel będzie trwał parę godzin w całym procesie odbudowy, no ale jak stres w pracy trwa pół roku, to już nie będzie tak miło, będziemy wracać do zdrowia miesiącami, wraz z kaszlem i jesteśmy narażeni na poważne diagnozy z trudnymi następstwami. I znowu wiedza jak to działa jest bezcenna, inaczej się żyje z świadomością tych procesów, inaczej bez, to tak jak gra w ruletkę – może mi się uda i taka jest prawda.

Więc podobnie jak przy objawach krtaniowych, kaszel jest prawidłowa reakcją organizmu w procesach zdrowienia, oczyszczania płuc czy oskrzeli.

To są dwa przypadki mokrego kaszlu, szczególny program nabłonka płaskiego krtani i szczególny program nabłonka płaskiego oskrzeli.

kaszel suchy

Zacząć należy od tego, że kaszel nie jest chorobą lecz mechanicznym wspomagaczem procesów oczyszczania organizmu. Zresztą każdy proces zachodzący w naszym ciele nie ma za zadanie nas unicestwić czy nas zabić, są to tylko zmiany które mają nas wspomóc w sytuacji kryzysowej. A że wbito nam do głowy od najmłodszych lat, że zmiany występujące w organizmie są chorobami, a te są niebezpieczne, które za wszelką cenę należy zwalczać, to mamy to co mamy. Medycynę szkolną, która bazuje i żeruje na naszej niewiedzy, wpędzając nas w strach przed nowotworami i innymi chorobami, dzięki czemu sami się unicestwiamy.

Przy suchym kaszlu nie występują zmiany nabłonka płaskiego oskrzeli czy krtani związanego z zapaleniem, które są odpowiedzialne za mokry kaszel powiązany z flegmą, czy innymi wydzielinami.

W korze mózgowej w ośrodkach rewirowych znajdują się ośrodki sterowania motoryką mięśni oskrzeli i krtani. Dzięki temu możemy w ogóle poruszać oskrzelami i krtanią wydobywając głos i wydychając powietrze, każdy organ który się porusza, robi to z pomocą mięśni, w te też przeżywają swoje konflikty upośledzając np. funkcje danego narządu. Może to być zanik funkcji mięśnia, czy zanik masy mięśniowej, czyli atrofia  na skutek konfliktu.
Ośrodki sterowania nabłonkiem oskrzeli i motoryką mięśni oskrzeli

W przypadku kaszlu suchego, może on dotyczyć oskrzeli, lub krtani. Mięśnie oskrzeli umiejscowione są po prawej stronie mózgu i konflikt ten może dopaść praworęcznego mężczyznę, lub leworęczną kobietę w normalnej sytuacji hormonalnej, nie będących np.  w konstelacji schizofrenicznej. W takim przypadku na skutek konfliktu strachu o majątek, gdy jesteśmy nagle zaatakowani, drętwiejemy z przerażenia, nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Wtedy następuje osłabienie mięśni oskrzeli ale nie całkowicie, w przeciwnym razie nie moglibyśmy oddychać.

Suchy kaszel oskrzelowy lub krtaniowy, jest całkiem czymś innym od astmy, która jest z nim często mylona, a jest konstelacją schizofreniczną dwóch ośrodków rewirowych kory oczywiście w powiązaniu z mięśniami oskrzeli czy krtani, ale teraz nie będę o tym pisał. Po rozwiązaniu konfliktu, a może on trwać tylko 2 minuty na skutek zaistniałej jakiejś sytuacji, ale bardzo intensywnej następuje rekonwalescencja, czyli wagotonia i na początku tego okresu problemy z oddychaniem jeszcze się wzmagają na skutek obrzęku w mózgu, a przypomnę że zawsze po rozwiązaniu konfliktu ośrodek sterowania danym narządem w mózgu puchnie, wywołując czasem poważne następstwa. W momencie gdy specjalny program oskrzeli osiągnie punkt kulminacyjny, następuje kryzys epileptyczny, a wraz z nim nie kończący się kaszel, którego nie można powstrzymać i nie ma przy tym żadnej wydzieliny. Jest to atak epilepsji  mięśni oskrzeli trwający aż do zakończenia tego etapu zdrowienia.

Więc podsumowując, suchy kaszel oskrzelowy, to nic innego jak pewien etap w zdrowieniu tak zwany kryzys epileptyczny, a ważny wniosek jest taki, że sytuacja kryzysowa została rozwiązana, mamy z górki i zdrowiejemy, a problemem jest to, że nie znając germańskiej i związanych z nią 5 Praw Natury, zaczynamy biegać do lekarza myśląc że zachorowaliśmy i często wpadamy w błędne koło tego systemu wyszukując ciągle inne choroby.  A musimy tylko przetrwać objawy kaszlu nie popadając w panikę.  Nawracające cykliczne napady kaszlu związane są z błędnym kołem, lub szyną, gdzie człowiek wystraszy się że może kaszel to coś złego, powoduje wpadnięcie w fazę aktywną, w której kaszel nie występuje, ale w kryzysie epileptycznym, czy chcemy czy nie to i tak musimy wykaszlać swoje, wtedy znowu strasz powoduje aktywność konfliktu, Tak możemy trwać miesiącami i latami w błędnym kole i napadami kaszlu.

Po lewej stronie kory mózgowej znajduje się ośrodek sterowania mięśniami krtani i strun głosowych, a więc steruje wydobywaniem mowy i formowaniem zdań. Konflikt strachu, który dotyka te mięśnie, może dopaść praworęczną kobietę w wieku dojrzałości płciowej, lub leworęcznego mężczyznę. W takim przypadku następuje pogorszenie motoryki krtani, upośledzenie tego narządu w postaci chrypki, lub w ogóle braku możliwości wypowiedzenia czegokolwiek, całkowicie zanika głos w momencie nagłego konfliktu strachu na skutek przerażenia.
Schemat przebiegu każdego ” zachorowania „

Gdy konflikt zostanie rozwiązany nastąpi kryzys, podczas którego następuje atak epilepsji mięśni krtani charakteryzujący się napadami kaszlu wydobywającego się z gardła, gdzie krztusimy się i nie możemy zahamować tego kaszlu. Po kryzysie epileptycznym następuje uspokojenie, kaszel całkowicie zniknie, a całkowita funkcjonalność krtani powróci.

Schemat każdego rodzaju kaszlu jest taki sam, czy to związany ze specjalnym programem nabłonka płaskiego oskrzeli czy krtani związany z mokrym kaszlem, czy to ze specjalnym programem motorycznym oskrzeli czy krtani, związany z suchym kaszlem. Te fazy to:

– normotonia, czyli normalny cykl dnia i nocy
– DHS, czyli uderzenie konfliktu – faza aktywna
– konfliktoliza czyli rozwiązanie konfliktu
– faza zdrowienia A
– kryzys epileptyczny
– faza zdrowienia B
– normotonia,  normalny cykl dnia i nocy

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top