skóra

W skórze najważniejsze są jej dwie warstwy – naskórek i skóra właściwa.

Te dwie warstwy wykształciły się z różnych listków zarodkowych, dlatego reagują na różne konflikty. Warto o tym pamiętać podczas obserwowania objawów na skórze – ustalenie czy miejsce dotknięte konfliktem należy do naskórka, czy do skóry właściwej ma bardzo ważne znaczenie.

Naskórek  jest sterowany przez sensoryczny ośrodek znajdujący się w korze mózgowej.

Reaguje na konflikt “rozłąka”, “zerwanie kontaktu”.  W przyrodzie rozłąka może nastąpić na skutek rozłączenia się z matką, ze stadem, gromadą. U człowieka rozłąka dotyczyć może rodziny, przyjaciół, ale również miejsca, wydarzenia. Są różne powody rozłąki, czasem można tęsknić za dzieckiem, starym miejscem zamieszkania, czasem można odczuwać chęć porzucenia pracy (rozłączyć się z nią), rozłączyć się z męczącym sąsiadem. Należy tu jednak odróżnić odczucia psychiczne od szoku konfliktowego (tzw. DHS), który  uruchomia tzw. SBS (Specjalny Sensowny Biologiczny Program) naskórka.

Pamiętajmy, że aby przeżyć taki szok konfliktowy związany z rozłąką, musi on być odczuty jako:
– wydarzenie nagłe, zupełnie niespodziewane
– dramatyczne
– odczute w izolacji

Rozłąka może być “chciana” lub “niechciana”, tzn. że możemy chcieć się z kimś rozłączyć, ale możemy też tego nie chcieć.
Widząc objawy na naskórku jak możemy rozpoznać czy przeżyliśmy konflikt chcianej lub niechcianej rozłąki?
Zasada jest następująca:  rozłąka niechciana dotyczy miejsc, w których czujemy się oderwani od ciała bliskiej osoby (dosłownie są to miejsca, którymi przytulamy się do bliskich, łączymy się z nimi na poziomie ciała), zatem będą to: wewnętrzna strona rąk, dekolt, piersi, brzuch, pachwiny, wewnętrzna strona ud. Natomiast rozłąka chciana to wszystkie “zewnętrzne miejsca”, które chcą się rozłączyć z kimś/czymś.

Należy też pamiętać o możliwości odczucia rozłąki lokalnie, czyli w miejscu gdzie faktycznie rozłączyliśmy się z kimś/czymś.

Ważna jest również ręczność osoby, która zareaguje SBS-em naskórka albo po prawej, albo po lewej stronie ciała

Przebieg SBS-u naskórka:

Faza aktywna – na naskórku pojawiają się owrzodzenia (ubytek tkanek). Te zmiany ciężko dostrzec gołym okiem, ale można je wyczuć – naskórek jest szorstki, łuszczy się, może pękać.  Wrażliwość tego miejsca jest słaba, albo wcale jej nie ma. Medycyna akademicka ten etap określa jako: neurodermitis lub atopowe zapalenie skóry (AZS).

Faza zdrowienia – w zdrowieniu skóra staje się zaczerwieniona, obrzęknięta (wysypka), gorąca, swędzi, może sprawiać wrażenie bolesnej. Powstałe wcześniej owrzodzenia zostają wypełnione nowymi komórkami.  Objawy w fazie zdrowienia definiowane są przez medycynę akademicką jako: egzema, pokrzywka, zapalenie skóry, różyczka, alergia.

Jaki jest biologiczny sens SBS-u naskórka?

Biologiczny sens leży w fazie aktywnej i utracie wrażliwości naskórka. W momencie rozłąki skóra staje się mniej wrażliwa, a tym samym osobnikowi łatwiej jest zapomnieć matkę/dziecko/partnera itp. (stąd w fazie aktywnej możliwe są problemy z pamięcią krótkotrwałą).

Inne tzw. choroby:

Bielactwo

Tu skóra reaguje na konflikt “brutalna/wstrętna rozłąka z osobą, z którą było się bardzo silnie emocjonalnie związanym”. Rozłąka ta posiada aspekt ohydny, np. dziewczynka dowiaduje się, że jej tata zginął w wypadku motocyklowym… głowa roztrzaskana, cała masa mózgowa na szosie (relacja – Neurodermitis i Bielactwo).

W fazie aktywnej mamy do czynienia z owrzodzeniami (ubytkiem) komórek warstwy wewnętrznej naskórka (podstawnej – graniczącej ze skórą właściwą). W tej części wewnętrznej naskórka znajdują się komórki zawierające pigment, które wskutek owrzodzenia zostają zniszczone, co wiąże się z powstawaniem białych plam na naskórku.

W fazie zdrowienia białe plamy powoli znikają (począwszy od ich brzegów).

Łysienie

Włosy są zrogowaciałym ektodermalnym nabłonkiem, także biologiczne konflikty związane z włosami będą charakteryzować się ubytkiem w fazie aktywnej, natomiast w fazie zdrowienia – uzupełnianiem.

Przykład z polskiej strony GNM: młody człowiek, po nagłej śmierci swojej ukochanej babci, która miała zwyczaj głaskać go po głowie, zareagował łysieniem plackowatym (łysienie na środku głowy w kształcie kręgu). Dopiero jak udało mu się rozwiązać swój konflikt zaczęły “kiełkować” mu nowe włosy.

Swędzenie
Konflikt trudnej rozłąki. Skoro się powtarza, to jest szyną.
Np jest to związane z trudnym wyjściem do szkoły,
Oczywiście przyczyn może być wiele, ale związane jest to z dotykiem lub drażnieniem tej części ciała w kontekście rozłąki, która była lub nadal jest dla trudna.
Jeśli są to np. pachy to ktoś na siłę, trzymając pod pachami powstrzymywał cię od czegoś, co było dla ciebie ważne.

Prawa Natury
warto zwrócić również uwagę na których partiach ciała występuje uczulenie – to może dać trop, czy rozłąka jest chciana czy niechciana. Suche miejsca to aktywność, a czerwone, swędzące to zdrowienie. Można obserwować kiedy objawy się pojawiają, na pewno są momenty kiedy ustępują, a kiedy się nasilają. np. dziewczynka po powrocie z przedszkola ma czerwoną i swędzącą dłoń. czy dotyka czegoś nieprzyjemnego – dywan w przedszkolu, zabawki? Po paru rozmowach okazuje się, że dziewczynka “chodzi w parze” po sali z chłopcem, który “śmierdzi i jest brudny” – jak to ona określa.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top