Dysfunkcje stawów to temat rzeka. Ale można przyjąć tak: Jest to pomniejszy konflikt spadku poczucia własnej wartości odnoszący się do ruchu, właściwy dla miejsca, w którym znajduje się chora tkanka. Czasem inna osoba jest dla nas punktem odniesienia, oparcie, skałą: jeśli on/ona upada, pojawia się konflikt spadku wartości. RZS – chroniczne reumatoidalne zapalenie stawów pojawia się jedynie, gdy sytuacja rozwija się przez długi czas, gdy występują nawroty. Może się zdarzyć, że przez kilka lat nic się nie zmienia, a potem nagle pojawia się choroba (szyna). Konflikt zawsze się odnosi do obniżenia wartości zawiązanego z konkretną częścią ciała – na przykład, gdy upuścimy cenny przedmiot. RZS jest atakiem na tkankę chrzęstną i reakcją płynu maziowego. Ból z reguły pojawia się podczas fazy leczenia, ograniczając ruchomość stawów, co prowadzi do kolejnego spadku poczucia własnej wartości i reaktywacji choroby.
Madziu, pamiętaj że bóle stawowe to konflikt bezsilności – włączając w to uczucie bycia niewystarczająco dobrym – związany z wysiłkiem fizycznym lub sportem, w połączeniu ze znaczeniem konkretnej części ciała. Popatrz na funkcje miejsc które Cię bolą. To wszystko jest związane z poczuciem utraty własnej wartości. I tym kierunku szukaj swoich przyczyn bólów.

W przypadku chorób dotyczących stawów i kości ból pojawia się w fazie naprawczej. Faza aktywna konfliktu jest bezobjawowa. Ból jest po to żeby przypominać o fazie naprawczej, dzięki czemu osoba jest mniej aktywna i przez to mózg zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzenia kości, która w fazie aktywnej konfliktu doznała mikroubytków. Mózg daje sygnał do rozwinięcia się zapalenia, po to aby dostarczyć wapnia uszkodzonym kościom.

Jeśli długo utrzymuje się ból nawet w fazie naprawczej, to z reguły w konsekwencji tego, że wymagamy , aby ktoś inny kto uczestniczył w naszej krzywdzie załatwił jakoś sprawę, przeprosił lub w inny sposób zadośćuczynił.

Konflikt obniżenia własnej wartości w powiązaniu z konkretną częścią ciała. Gesty, które zostały powstrzymane, złe gesty, gesty związane z zawodem, itp. Ból pojawia się z reguły podczas fazy zdrowienia.

Źródło – http://5prawnatury.pl/wybrane-programy-natury/sbs-kosci/

Kości podczas rozwoju ewolucyjnego wykształciły się ze środkowego listka zarodkowego, mianowicie – mezodermy, a dokładnie – z mezodermy nowej, która sterowana jest w mózgu przez tzw. łożysko nowego mózgu.

W łożysku sterowane są nie tylko kości, ale wszystkie organy zapewniające ciału ochronę, wsparcie i stabilność, a więc  mięśnie, ścięgna, chrząstki, tkanka łączna.

Przypomnijmy, że komórki przynależne do nowej mezodermy i ektodermy w fazie aktywnej konfliktu charakteryzują się zanikiem komórek (następuje ich redukcja), a w fazie zdrowienia – uzupełnianiem komórek.

Właśnie tak sytuacja wygląda w przypadku kości.

Kości reagują na konflikt związany z utratą własnej wartości. Taka utrata własnej wartości to oczywiście subiektywne odczucie, związane z tym, że czegoś nie potrafiliśmy, nie byliśmy w stanie zrobić, itp.

Przebieg SBS-u kości:

Faza aktywna: zanik komórek tkanki kostnej. W tej fazie nie ma żadnych objawów, bóli. Jeśli w tym momencie udamy się do lekarza diagnoza będzie następująca: osteoporoza, dziury w kościach. Kość w tym momencie przypomina ser szwajcarski.

Faza zdrowienia: po rozwiązaniu konfliktu następuje odbudowa tkanki kostnej (wypełnianie ubytków). Fazie tej towarzyszą bóle. Te bóle związane są z tym, że nowo powstające komórki tkanki kostnej powodują obrzęk, który dochodzi aż do okostnej. Z kolei okostna jest bardzo mocno unerwiona – stąd bóle. Stan ten określany jest przez medycynę akademicką rakiem kości zwanym osteosarkoma.

Biologiczny sens SBS-u kości:

Biologiczny sens tego SBS-u leży w fazie zdrowienia, a w zasadzie już po jej zakończeniu. Kości należą do tzw. grupy luksusowej, zatem po zakończeniu fazy zdrowienia kość jest mocniejsza i silniejsza.

Intensywność konfliktu:

Jeśli wiemy, że w SBS-ie udział biorą kości, wiemy też, że intensywność i siła konfliktu są/były duże. “Małe” konflikty powodują zmiany w ścięgnach, tkance łącznej, mięśniach, chrząstkach. W duże i silne konflikty zaangażowane są właśnie kości.

Ważna jest również ręczność osoby, która zareaguje SBS-em kości albo po prawej, albo po lewej stronie ciała.

Poniżej prezentujemy tematy konfliktów przyporządkowane do poszczególnych części szkieletu (źródło: http://www.neue-mediz.in/index.phpoption=com_content&view=article&id=28&Itemid=39)

http://totalnabiologia.net/images/szkielet.png

trochę info dla innych: Łuszczycowe zapalenie stawów to inaczej łuszczyca stawowa (psoriatic arthritis) – zapalne schorzenie stawów, współistniejące w przebiegu łuszczycy. Zapada nas nią 20-30 proc. chorych na łuszczycę. Choroba najczęściej rozpoczyna się między 30 a 55 rokiem życia, może jednak wystąpić również u dzieci. Jest ona uleczalna! Wymaga to “trochę pracy” ale skutek jest oczywisty. O łuszczycy ogólnie było wcześniej pisane – Piotr odpowiadał – przy zapaleniu stawów bardzo często występuje poliartretyzm – sprawdzałeś czy go nie masz? Gdybym miał więcej info, to mógłbym więcej na ten temat powiedzieć. W każdym bądź razie, z dobrym terapeutą jesteś w stanie pożegnać chorobę.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top